Doğa, tüketici ve çalışanlar açısından sorumluluklarını yerine getirmiş işletmeler, Yeşil Bayrak asmaya hak kazanırlar. Yeşil Bayrak çekilmiş bir işletmede;

  • Su Geri Dönüşüm sistemi bulunur.
  • Kullanılan ürünler TSE Standartlarına uygundur.
  • Çalışanların Mesleki Yeterlilik Belgesi mevcuttur.
  • İş Sağlığı ve Güvenliği önlemleri alınmıştır.
  • Verilen hizmet en üst düzeydedir.

Türkiye Otomotiv Bakım Dernekleri Federasyonu ve TSE’nin yaptığı denetimler sonrasında verilen “Yeşil Bayrak” tüketici açısından en önemli güven unsuru olacaktır. İşletmeler açısından ise “Yeşil Bayrak” önemli bir prestij sağlayacaktır.

Doğaya Dost

Yeşil Bayrak çekilmiş işletmelerde, TOBFED’in İstanbul Üniversitesi ile ortak geliştirdiği %80 Su Tasarrufu Sağlayan Geri Dönüşüm Cihazı, bir araç yıkanan su ile dokuz aracın daha yıkanmasına olanak sağlamaktadır. Ayrıca kimyasalların da kanalizasyon vasıtasıyla toprağa ve denize karışmasının önüne geçilmektedir.

Standartlara Uygun

Yeşil Bayrak çekilmiş işletmelerde araç bakımında kullanılan tüm ürünler TSE tarafından belirlenen standartlardadır. İnsanlara ve araçlara zarar verebilecek hiçbir ürün, Yeşil Bayrak çekilmiş işletmelerde bulunmaz. Çalışanların da kimyasallar yüzünden meslek hastalıklarına yakalanma ihtimalleri ortadan kalkmaktadır.

Mesleki Yeterlilik Belgesi

Uluslararası geçerliliği olan Mesleki Yeterlilik Belgesi, bir çalışanın işinde uzman olduğunun göstergesidir. MYK Belgesi olan bir çalışan tarafından yapılan uygulamalar en “üst kalitede işçilik” anlamına gelmektedir. TOBFED’in Sürekli ve Yenilenebilir Eğitim politikası ile Yeşil Bayrak çekilmiş işletmelerde çalışanlar bilgi ve becerilerini daima yenilemektedir.

İş Sağlığı ve İş Güvenliği

Yeşil Bayrak, çalışanların da güvenliğini garanti altına almaktadır. Koruyucu donanımlar ve ekipmanlar olmadan hiçbir çalışan araçlara uygulama yapamaz. İşletmelerde zehirli gazla için uygun havalandırma koşulları sağlanmıştır. İSG uzmanları tarafından yapılan denetimlerde belirlenen iş sağlığı ve güvenliği önlemleri ile Yeşil Bayrak çekili işletmelerde işçiler güvencededir.

Hizmet Kalitesi

Yeşil Bayrak ile doğa ve insan sağlığı için uygulanan standartlar neticesinde müşteri memnuniyeti en üst düzeyde olacaktır. Müşteriler, kullanılan malzemenin ve uygulanan işçiliğin kalitesinden endişe etmeyecekler. İşletmeler açısından Yeşil Bayrak, tüm reklam yatırımlarından daha değerli bir müşteri çekme unsuru olacaktır.